Bursa Barosu ücretsiz avukat talebi

Bursa Barosu ücretsiz avukat talebi

İçindekiler
Bursa Barosu ücretsiz avukat talebi
Ücretsiz avukat için nereye başvurabilirim?
Devletten ücretsiz avukat nasıl talep edilir?
Baro kimlere ücretsiz avukat verir?
Ücretsiz avukat danışma hattı var mı?

Haberler 30.07.2023 16:24 | Son Güncelleme 31.07.2023 22:08 | Okunma Süresi  5 Dakika

Bursa Barosu ücretsiz avukat talebi

Bursa Barosu ücretsiz avukat talebi, Şehir farketmeksizin

Bursa Barosu Adli Yardım Bürosu’na başvuran başvuru sahipleri ile görüşülerek aşağıdaki belgeler ile talebin haklılığı konusunda gerekli sair belgeler talep edilir:

Kendisinin ve ailesinin geçimi bakımından önemli bir zarurete düşmeksizin gereken avukatlık ücretini ve diğer yargılama giderlerini karşılayamayacağına ilişkin muhtarlıktan alınan ‘fakirlik belgesi’ alması istenir

Tapu ve Trafik Müdürlüğü’ne gidilerek araç gayrimenkul olup olmadığını gösteren ve çalışma durumunu ve maddi durumunu bildiren belge, Nüfus Cüzdanın Fotokopisi, Geliri Mevcut ise belgenen evrak fotokopileri, kira kontratı, öğrenim gören çocuklarının belgeleri maddi gelir ve gider açısından tespiti için ek belgeler varsa fotokopileri, başvuran kişinin maddi masrafı karşılama durum olmadığına ait belgelerin tespiti önemlidir.

Ücretsiz avukat için nereye başvurabilirim?

Adli yardım talebi için, dava açılmadan önce barolara ve yargılamanın yapılacağı mahkemeye başvuruda bulunabilirsiniz. Dava açıldıktan sonra oluşan bir durum ise yine barolara ve asıl talep veya işin karara bağlanacağı mahkemeye, icra ve iflas takiplerinde ise takibin yapılacağı yerdeki icra mahkemesine yapılır.

Devletten ücretsiz avukat nasıl talep edilir?

Devletten ücretsiz avukat talebiniz mevcut ise, Adli yardımdan faydalanmak için icra takibinin yapılacağı veya davanın açılacağı baro başkanlığına ya da baro adli yardım bürolarına şahsen müracaat etmeniz gerekmektedir. Başvurunuz karşısında ilgili birim, ödeme gücünüzün bulunmadığını belgelemek durumundadır

Baro kimlere ücretsiz avukat verir?

Mali olanakları yetersiz kişilerin dava harç ve masraflarından muaf tutulması ve kendisi için baro tarafından ücretsiz avukat görevlendirilmesidir.

Ücretsiz avukat danışma hattı var mı?

Avukatlık yasası gereğince, avukatların ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti verme durumu mümkün değildir. Bu sebep ile avukatlar, ücretsiz danışmanlık hizmeti veremezler. Türkiye’de ve Şehirlerinde hukuki danışmanlık hizmet ve çalışmaları, yasalara uygun ve bağlı olarak yalnızca hukuk eğitimi almış kişiler tarafından verilebilmektedir.

Search

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz
SON YAZILAR

İlgili Makaleler

Blog

Kurban Bayramı Bayram Mesajı Battal Hukuk

Kurban Bayramı, İslam dünyasında büyük bir coşku ve sevinçle kutlanan önemli bir dini bayramdır. Bu mübarek günler, Müslümanların dayanışma, yardımlaşma ve kardeşlik duygularını pekiştirdiği zamanlardır.

Daha Fazla
Blog

Sahte ehliyet cezası nedir ?

İçindekiler Sahte ehliyet cezası nedir ? Resmi Belgede Sahtecilik Suçu TCK 204  Haberler 25.05.2024 19:53 | Son Güncelleme 27.05.2024 01:35 | Okunma Süresi 2 Dakika 5237 sayılı

Daha Fazla